Chanelka to tkanina, będąca odzwierciedleniem innowacyjności, wizji i kreatywności Coco Chanel, założycielki marki Chanel. To właśnie ona, w połowie XX wieku, postanowiła kompletnie zrewolucjonizować świat mody damskiej wprowadzając do swojej kolekcji wełniane materiały zazwyczaj używane przy produkcji męskich garniturów. Spośród szkockich i irlandzkich tweedów, projektantka wybierała te o najciekawszym splocie i neutralnych kolorach. Z czasem jednak zaczęła wzbogacać naturalny materiał ciekawymi elementami, wplatając w wełnę o luźnym splocie kolorowe wstążki lub złote nici. 


Finalnie materiał chanel został wykorzystany do produkcji jednej z najbardziej rozpoznawalnych kreacji domu mody Chanel - dwuczęściowego zestawu, na który składał się z pudełkowy żakiet i spódnica do kolan. Marynarka została podszyta jedwabiem dla wygody i ozdobiona charakterystycznymi detalami, takimi jak złote guziki i kontrastowe wykończenia. Garnitur ten zrewolucjonizował modę damską, zrywając z krępującymi gorsetami i falbanami, które były wówczas normą. Był też wyjątkowo nietypowy pod względem kroju - Coco Chanel odeszła od mocnego wytaliowania na rzecz praktycznej, niemal męskiej linii żakietu. Zestaw został nazwany chanelką i również od niego swoją nazwę wzięła tkanina chanel.


Często uznaje się, że tkanina wykorzystana przez Chanel stanowiła podstawę sukcesu marki, a innowacyjne wykorzystanie materiałów ustanowiło nowy standard w modzie. Projekty Coco Chanel były uznawane za "casual chic", podkreślając elegancję, którą można znaleźć w prostocie. 

chanelki - poznaj historie


Chanelka - co to za tkanina i jak ją wykorzystać

“No dobrze,” pomyślisz “ale co to właściwie za tkanina ta chanelka?” Chanelka to materiał o charakterystycznej, nierównej i pętelkowatej strukturze. Jest zazwyczaj produkowana z mieszanki różnych włókien (często naturalnych), takich jak wełna, jedwab czy bawełna, które razem tworzą jej charakterystyczną, strukturalną powierzchnię. Splot chanelki jest zazwyczaj luźny, a między poszczególne nitki wplata się kolorowe wstążki, metaliczne nitki, a czasem nawet drobne cekiny. Wszystko po to, żeby materiałowi nadać blasku oraz elegancji.

Luźny splot powoduje, że w niektórych projektach wymagane jest użycie klejonki. Dzięki niej chanelka nie deformuje się, a jej oczka nie będą się rozchodzić.

Dotychczas chanelki wykorzystywało się do klasycznych projektów, ale świat mody znany jest z zamiłowania do eksperymentów. Właśnie dzięki nim materiały typu chanel stały się bazami do produkcji szalików, czapek, bluz, koszul (tzw. overshirt), a nawet torebek lub wykończeń butów. Najbardziej popularnymi zastosowaniami tkaniny zostają jednak: 
  • pudełkowe garsonki 
  • marynarki i żakiety
  • ołówkowe spódnice
  • sukienki o prostym kroju
  • szorty

Bardzo istotne jest wykończenie strojów z chanelki. Najczęściej są to ręcznie wszywane taśmy, charakterystyczne “strzępienie” wykonane przy krawędziach ubrania oraz ozdobne guziki, które stanowią domknięcie projektu.

chanelki we florentine

W pracowni szycia na miarę Florentine chanelka jest tkaniną, która pojawia się przez cały rok. Nasze klientki chętnie sięgają po nią, kiedy potrzebują uszyć kreację doskonałą do noszenia zarówno na co dzień, jak i przy bardziej formalnych sytuacjach. Żakiet chanel można zestawić z trampkami i jeansami lub elegancką spódnicą oraz szpilkami i za każdym razem uzyska się inny efekt. To łatwa do wystylizowania część garderoby, która powinna znaleźć się w szafie każdej kobiety ceniącej dyskretną elegancję prostoty.


Na zakończenie

Jedną z charakterystycznych cech tkanin Chanel jest ich ponadczasowa elegancja. Sama Coco Chanel powiedziała kiedyś: "Moda przemija, tylko styl pozostaje ten sam". To zdanie doskonale oddaje podejście marki do tkanin. Ubrania Chanel są zaprojektowane tak, aby przekraczać ulotne trendy i przetrwać próbę czasu. Tkaniny używane w kolekcjach Chanel są starannie dobierane ze względu na ich klasyczny wygląd, dzięki czemu projekty Chanel pozostają aktualne i pożądane przez pokolenia. 


Udanego szycia!