szyfon co uszyc z tkaniny

Szyfon - ponadczasowa elegancja i ikona mody

Wszyscy wiemy, jak działa moda, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Trendy zmieniają się szybko, a szaleństwo wzorów i kolorów nagle ustępuje pola skandynawskiemu minimalizmowi, żeby po chwili znowu wrócić do stylu boho. Lubimy zmiany i nie ma w tym nic złego. Są jednak takie elementy mody, które zawsze wytrzymają próbę czasu, urzekając zarówno projektantów, jak i użytkowników swoim czystym pięknem oraz wszechstronnością. Bardzo często są to nie tyle wzory, co bazy, z których powstają kreacje. Mowa, oczywiście, o tkaninach.

Szyfon, lekki i przezroczysty materiał, stał się ponadczasowym faworytem przy tworzeniu zwiewnych i eleganckich stylizacji, które są świetnym wyborem na cieplejsze dni. Znany ze swojego delikatnego splotu i lekkości, jaką nadaje kreacjom, szyfon znalazł swoje stałe miejsce w szerokiej gamie stylów: od formalnych sukni wieczorowych po przewiewne, letnie sukienki aż do bluzek noszonych na co dzień. Zdarza się jednak, że słyszymy od klientek dwa bardzo konkretne pytania: "szyfon, co to za materiał" i "co uszyć z szyfonu". Dzisiaj postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tej fantastycznej, zwiewnej tkaniny.

Szyfon - pochodzenie i cechy tkaniny


Cofnijmy się nieco w czasie i poznajmy historię szyfonów. Tkanina ubraniowa szyfon, zawdzięcza swoją nazwę Francuzom, bo to właśnie we Francji XVIII wieku materiał ten został spopularyzowany i podbił salony. Ta delikatna tkanina jest wykonana głównie z włókien jedwabiu, które nadają luksusowy wygląd i lśniący, miękki połysk. Jednak nowoczesne techniki produkcji dały również początek szyfonowi wykonanemu z włókien, takich jak poliester, wiskoza czy bawełna, zapewniając tym samym tańszą opcję. Najbardziej szlachetną wersją jest jednak szyfon jedwabny.

Jedną z kluczowych cech jedwabnej tkaniny szyfonowej jest jej lekkość. Efekt ten uzyskiwany jest między innymi za pomocą niezbyt zwartego splotu, co daje luźną i przejrzystą teksturę. Ta niesamowita lekkość powoduje, że szyfon jest tkaniną niemal eteryczną, a cecha ta wzmocniona jest subtelnym połyskiem, gdy tylko pada na nią światło. Szczególnie lubianą właściwością tego materiału ubraniowego jest to, jak doskonale można go udrapować, tworząc kaskadowe kosntrukcje, falbany i marszczenia. Romatyczne sukienki typu boho, pełne wdzięku i tajemnicy, nie powstałyby bez szyfonów.

Szyfon - co uszyć z tkaniny tego typu


Uniwersalność tkaniny szyfonowej jest jedną z jej najbardziej cenionych cech, co czyni ją podwaliną zarówno haute couture, jak i mody ready-to-wear znanej z sieciowych sklepów. Nasze klientki bardzo chętnie wybierają szyfony, gdy decydują się na szycie na miarę w pracowni krawieckiej Florentine. Najczęściej szyjemy szyfonowe sukienki, spódnice i bluzki. Zdarza się, że elementy szyfonowe są tylko ciekawym akcentem mającym ożywić projekt. Tworzymy więc z niego wykończenia typu dekolt, rękawy, czy kliny.


Oto kilka innych, popularnych zastosowań szyfonu w świecie mody:

  • Suknie wieczorowe i stroje godne czerwonego dywanu
    Szyfon od dawna kojarzony jest z efektownymi wydarzeniami i momentami z czerwonego dywanu. Lejące suknie z szyfonu przywołują poczucie ponadczasowego wyrafinowania dzięki ich delikatnym warstwom, które podkreślają wszystkie walory sylwetki osoby, które je nosi. Projektanci często używają szyfonu, gdy chcą stworzyć marzycielski, zwiewny efekt. Warto też wspomnieć, że żaden materiał nie nadaje się tak bardzo na spódnicę z koła, jak szyfon jedwabny. Bardzo chętnie łączy się także szyfon z jego satynowym odpowiednikiem w postaci gładkiego jedwabiu. Kreacje takie są niezwykle eleganckie i sparwdzają się podczas takich okazji, jak wesela, wszelkiego rodzaju gale oraz bardzo formalne spotkania wieczorowe.

  • Suknie ślubne z jasnego szyfonu
    Jasny szyfon stał się ukochanym wyborem na suknie ślubne ze względu na swój romantyczny urok, który podkreśla kobiecość noszącej go osoby. Jego zwiewność pozwala na tworzenie kaskadowych spódnic i długich trenów, dodając czaru pannie młodej. Szyfon jest również preferowany ze względu na swoją oddychalność, dzięki czemu idealnie nadaje się na wesela w ciepłe dni. Często spotyka się szyfony, na których złotą nicią haftowane są filigranowe kwiaty oraz geometryczne wzory.

  • Sukienki letnie w kwiatowe wzory
    Oddychające właściwości szyfonu oraz jego lekkość sprawiają, że idealnie nadaje się na letnie sukienki i odzież codzienną. Od sukienek maxi po tuniki, szyfon dodaje letniej garderobie elementu niewymuszonej elegancji oraz wygody. Jego zwiewność powodują, że kreacje z szyfonu nie krępują ruchów i są idealne podczas wypoczynku na plaży. Lekkie pareo lub chusta skutecznie ochronią przed letnią bryzą oraz słońcem, a przy okazji wyglądają szałowo. Na kreacje tego typu nasze klientki chętnie wybierają szyfony w kwiatowe wzory lub w zdobne, złote ornamenty, tak lubiane przez włoski dom mody Versace. Letnia sukienka z szyfonu to absolutny must-have podczas wyjazdu do słonecznej Italii.

  • Bluzki i topy z szyfonu - elegancka i luz w jednym
    Szyfonowe bluzki i topy to bardzo dobra propozycja nie tylko na ciepłe dni. Wspomniana wczesniej możliwość drapowania materiału pozwala stworzyć zarówno swobdone, jak i eleganckie stylizacje. Luźniejsze bluzki można połączyć z dopasowanymi spodniami cygaretkami w celu uzyskania wyrafinowanego charakteru ubrania, a w zestawieniu z dżinsami zyskuje on codziennego sznytu. Przezroczystość tkaniny można strategicznie wykorzystać, aby odsłonić nieco skóry i uzyskać sexy efekt.

  • Chusty, szaliki i akcesoria z szyfonu
    Chusty i akcesoria z szyfonu są popularnym wyborem, w chwili, gdy chcemy naszej stylizacji dodać niewymuszonej elegancji. Niezależnie od tego, czy są noszone jako delikatny szalik, chusta na głowę czy przewiewny sarong, szyfonowe akcesoria podkreślają styl, dzięki swojej lekkości i przewiewności. Przezroczystość tkaniny pozwala również na różne techniki drapowania i wiązania, co czyni szyfon bardzo wszechstronnym. Chcesz rozświetlić swój strój? Użyj białej, szyfonowej chusty lub lekkiego szalika. Niewielki wysiłek, a gwarantujemy, że efekt będzie wspaniały.

Szyfon jedwabny - jak o niego dbać

Jak w przypadku każdej delikatnej tkaniny, pielęgnacja odzieży z szyfonu wymaga szczególnej uwagi. Aby zapewnić tkaninom szyfonowym, zwłaszcza jedwabnym, długowieczność, wskazane jest stosowanie się do zaleceń pielęgnacyjnych podanych przez producenta. Ogólnie rzecz ujmując, szyfonowa odzież nie powinna być prana ani ręcznie, ani (tym bardziej!) w pralce. Nie należy też szyfonu poddawać wirowaniu, czy mocnemu wykręcaniu, jak miewamy w zwyczaju w przypadku innych tkanin. Szyfon suszymy na świeżym powietrzu, a prasujemy tylko w niskich temperaturach (maksymalnie do 110 stopni). Tak "zoopiekowana" tkanina posłuży nam wiele, wiele lat.


Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik przekona Was do szyfonu i kreacji z niego uszytych. Zachęcamy do przejrzenia naszego działu z włoskimi szyfonami, w którym znajdziecie zarówno tkaniny szyfonowe jedwabne, jak i poliestrowe lub wiskozowe.

Udanego szycia!